Jak pozbyć się wody z organizmu?Złe samopoczucie, ciężkość nóg, ból głowy, obrzęk dłoni i kostek, przyrost masy ciała, czyli odwieczny problem kobiet – nadmiar wody w organizmie. Jak się go pozbyć i poczuć lepiej?

Uciążliwe dolegliwości wywoływane przez nadmiar wody w organizmie pojawiają się najczęściej przed menstruacją, ponieważ mają ścisły związek z zachodzącymi w ciele kobiety zmianami hormonalnymi. To, jak się pozbyć wody z organizmu zależy między innymi od diety.

Aby zatem pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, należy układać swoje codzienne menu z uwzględnieniem następujących zasad…

Co do picia?

· Wbrew pozorom, w przypadku nadmiaru wody w organizmie, trzeba szczególnie zadbać o jego nawodnienie, dlatego dobrze jest wypijać mniej więcej dwa litry wody mineralnej na dobę. Do wody można dodać sok z cytryny.

· W pozbywaniu się nadmiaru wody z organizmu pomagają również zioła o właściwościach moczopędnych. Warto zatem regularnie pić napar z pokrzywy, mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, krwawnika, czarnego bzu czy brzozy.

· Dla tych, którzy nie lubią ziół, pozostają soki (pomidorowy, z żurawiny lub kapusty), które można uwzględnić w codziennym menu.

· Na co dzień wskazana jest też zielona herbata.

· Zakazany jest natomiast alkohol, ponieważ jego nadużywanie najpierw doprowadza do odwodnienia, a następnie „zmusza” organizm do wejścia w tryb gromadzenia wody.

Co do jedzenia?

· Aby skutecznie pozbywać się nadmiaru wody z organizmu, trzeba wdrożyć w życie dietę wysokopotasową. W posiłkach uwzględnić należy więc między innymi te produkty, które zawierają dużo potasu: owoce (morele, banany, rodzynki, awokado), warzywa (brokuły, pomidory, ziemniaki, brukselka) jak również kaszę gryczaną, bób, groch, soczewicę, soję, otręby pszenne, orzechy pistacjowe, pestki dyni, nasiona słonecznika…

· Codzienne menu powinno także obfitować w niskokaloryczne warzywa i owoce zawierające dużo wody (arbuzy, melony, ananasy, czereśnie, truskawki oraz ogórki, pomidory, seler, pietruszka).

· Dobrze jest dodać do menu więcej przypraw ziołowych (majeranek, lubczyk, oregano, bazylia, rozmaryn i in.).

· Znacznie ograniczone muszą być za to te produkty, które zawierają dużo sodu. Są to między innymi: wędlina, podroby, żółte sery, sery typu feta oraz pleśniowe, śledzie, oliwki, płatki kukurydziane…

· Bezwzględnie odstawione natomiast wszelkie słone przekąski (paluszki, chrupki, orzeszki etc.) oraz te produkty, które zawierają – tak popularny dziś – glutaminian sodu.

Co jeszcze?

· Pozbywanie się wody z organizmu skutecznie wspomaga suplementacja, czyli aplikowanie sobie środków zastępujących potrzebne w organizmie w tej sytuacji składniki, jeśli nie dostarcza się ich lub dostarcza w zbyt małej ilości w codziennym pożywieniu.

· Nadmiar wody w organizmie zwalcza się także z jednej strony poprzez relaks i zapewnienie sobie odpowiednio dużej dawki snu, z drugiej poprzez pobudzanie krążenia, czyli na przykład uprawianie sportu lub dowolnej aktywności fizycznej.

*             *             *

Powyższe wskazówki podpowiadające jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu są jednocześnie odpowiedzią na pytanie – jak nie dopuścić do gromadzenia się wody w organizmie. Te same zasady dietetyczne i te dotyczące trybu życia odnoszą się zarówno do działań profilaktycznych, jak i do tych zaradczych.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: http://wylecz.to/pl/choroby/endokrynologia/jak-pozbyc-sie-nadmiaru-wody-z-organizmu.htmlKomentarze są niedostępne.

-->