Owady szkodzące drewnuCzłowiek od czasu do czasu musi dbać o to, aby w domu wszystko było odnawiane. Elementy konstrukcji domu są narażone na działanie różnych czynników i niszczeją. Tak samo bywa z drewnem, który znajduje się czy to pod dachem domu, czy też na suficie, podłodze oraz służy jako ozdobna podpora balkonów. Jedno jest pewne, że wszystko należy zabezpieczać. Toteż w sklepach można znaleźć wiele preparatów, którymi smaruje się powierzchnię drewna. Ona zaś uodparnia go na wszystkie nieszczęścia, które mogą go spotkać.

Takim nieszczęściem niewątpliwie są owady, które mogą wyrządzić wiele krzywd. Można wymienić kilka takich przykładów pasożytów drewnianych, przed którymi należy się bronić. Najbardziej znany jest wszystkim kornik. Takowy owad pochodzi z rodziny chrząszczy. Na początku przybiera wygląd białej larwy, która także bywa szkodząca. Potem zmienia swój wygląd w dorosłego osobnika, który może osiągnąć wielkość 13 milimetrów. Tak niewielki owad, a tak wiele złego może wyrządzić.

Korniki drążą w drewnie tunele. Można je spotkać w lasach, ale jak się okazuje, mogą się zadomowić w naszym mieszkaniu. Wydają głośny odgłos, kiedy wykonują swoją pracę. Przy ty sprawiają, że drewno osłabia się i może w przyszłości się rozpaść. Innym owadem mogącym zamieszkiwać w drewnie naszego domu jest spuszczel pospolity. Owad ten należy także do rodziny chrząszczowatych. Często zamieszkuje w więźbie dachowej i wyrządza przy tym wiele złego. Bardzo groźnym szkodnikiem jest kołatek domowy. Takowy znajduje swój dom nawet w drewnie, które liczy sobie kilkaset lat. Jeżeli taki owad rozmnoży się, taka większa grupa może spowodować całkowite zniszczenie drewna, z którego zdobione są zabytkowe meble czy też podłogi.

Podobny wygląd przybiera kołatek uparty, który także może zamieszkiwać w drewnie i należy się przed nim bronić. Jednym z owadów, który jest raczej łatwy do wytępienia, jest wyschli grzebykorożny. Jego larwy są wrażliwe na różnego rodzaju substancje chroniące drewno, więc szybko giną. Warto wiedzieć o tym, że są owady bardzo groźne, które przetrwają często nawet bardzo mocne impregnaty chroniące drewno. Tak jest w przypadku odpornego i silnego kołatka domowego. Trzeba więc nieraz przyłożyć wielu starać do tego, aby wytępić niechciane owady.

Dowiedz się jak walczyć z owadami w drewnie na: http://www.leroymerlin.pl/porady/ogrod,b1363.htmlKomentarze są niedostępne.

-->