Lokaty bankowe – na co zwrócić uwagę?Dobrze jest tak gospodarować pieniędzmi, by po każdym miesiącu udało się odłożyć jakąś sumę. A kiedy już zbierze się większa kwota, warto zdeponować ją na lokacie bankowej.

W ofertach banków znajduje się wiele rodzajów lokat, które różnią się wysokością i sposobem naliczania odsetek, a także czasem trwania. Są to lokaty trwające od kilku dni do kilkunastu miesięcy, o stałym lub zmiennym oprocentowaniu oraz z możliwością odnowienia. Wybór odpowiedniej zależy natomiast od naszych możliwości finansowych i potrzeb.

Jak działają lokaty bankowe?

Lokatę można założyć na kilka sposobów, zależnie od banku. Wniosek możemy wypełnić na stronie internetowej banku i wysłać jednym kliknięciem, możemy także odwiedzić w tym celu placówkę banku lub zadzwonić na bankową infolinię. Jeśli wybraliśmy lokatę oferowaną przez bank, w którym mamy już internetowe konto osobiste, lokatę założymy szybko i sprawnie po zalogowaniu się do systemy transakcyjnego.

Jedną z podstawowych zasad dotyczących lokat jest konieczność odczekania do zakończenia terminu trwania lokaty, by mieć z niej zysk. Wtedy ulokowane pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami wpływają na nasze konto. Natomiast, jeśli postanowimy zerwać depozyt przed terminem, by skorzystać z ulokowanych pieniędzy wcześniej, musimy liczyć się z brakiem zysku lub pomniejszonym zyskiem, zależnie od banku.

Od czego zależne jest oprocentowanie lokat?

Długoterminowe lokaty bankowe są w większości przypadków wyżej oprocentowane niż krótkoterminowe. Wynika to przede wszystkim z tego, na jaki czas bank otrzymuje do swojej dyspozycji nasze pieniądze. Długi termin jest dla klientów większym wyrzeczeniem i nieraz zdarza się, że jeszcze przed zakończeniem lokaty klient wycofuje z niej środki.

Oprocentowanie stałe i zmienne

Jeśli chodzi o oprocentowanie, banki oferują nam dwa rodzaje lokat - z oprocentowaniem zmiennym lub stałym. Zyski z lokat z oprocentowaniem zmiennym zależne są od sytuacji ekonomicznej w kraju, a dokładniej od wysokości rynkowych stóp procentowych. Oznacza to, że oprocentowanie może się zmienić w trakcie trwania lokaty. Może nam to utrudnić precyzyjne oszacowanie przyszłych zysków.

W przypadku lokat o oprocentowaniu stałym znacznie łatwiej jest obliczyć zyski. Ich oprocentowanie znamy w chwili zakładania lokaty i wiemy, że nie ulegnie ono zmianie. Należy pamiętać, że od zysku zostanie automatycznie pobrany podatek od zysków kapitałowych, w wysokości 19%.

Jaką lokatę wybrać?

Wybierając lokatę musimy zastanowić się nad naszą sytuacją finansową i nad tym, jaką sumę pieniędzy możemy zdeponować i przez jaki czas nie będziemy musieli do tych środków sięgać. Jeśli uznamy, że możemy zamrozić pewną sumę na kilka miesięcy, możemy wybrać lokatę długoterminową. A gdy mamy obawy, że pieniądze te będą nam wkrótce znów potrzebne, powinniśmy wybrać lokatę długoterminową.

Zalety konta i lokaty w jednym produkcie

Lokaty bankowe to jedna z najpopularniejszych metod oszczędzania, która nie niesie ze sobą ryzyka inwestycyjnego. Aby otrzymać zysk, wystarczy zdeponować kwotę na konkretny czas i dotrzymać terminu zakończenia lokaty.

Osoby, które mają opory przed zamrożeniem pieniędzy na dłuższy czas, mogą natomiast skorzystać z innego produktu finansowego, jakim jest konto oszczędnościowe. Produkt ten łączy w sobie zalety konta bankowego i lokaty. Oprocentowanie może być co prawda nieco niższe niż w przypadku lokat, ale za to dostęp do pieniędzy jest praktycznie nieograniczony. Za pierwszy przelew lub wypłatę z takiego konta nic się nie płaci. Dopiero przy kolejnej operacji naliczana jest prowizja.

Dowiedz się więcej na temat lokat bankowych na: https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/lokaty.htmlKomentarze są niedostępne.

-->