Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Krótki poradnik dla przyszłych rodziców.Zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się nie tylko w życiu codziennym. Okazuje się, że kierowanie się szlachetnym minimalizmem i unikaniem zbędnego przepychu, znakomicie działa również podczas urządzania mieszkania, a szczególnie pokoju dla niemowlaka. To nieprawda, że maleńkie dziecko potrzebuje wokół siebie dużo mebli i zaawansowanych gadżetów. Tak naprawdę, z rzeczy najpotrzebniejszych wymienić trzeba jedynie łóżeczko o raz kilka mebelków i akcesoriów, które pomogą rodzicom sprawować codzienną opiekę nad dzieckiem, takimi z pewnością jest przewijak, czy poręczna komoda. Jednak zanim zdecydujecie się na taki czy inny mebel, warto najpierw przemyśleć spójną koncepcję urządzenia całego pokoju. Jaka kolorystyka będzie w nim dominować? Czy meble kupisz w zestawie, czy wolisz kompletować potrzebne elementy partiami, z czasem? Wybór mebli jest naprawdę ogromny i może być trudno o decyzję, dlatego nie warto odwlekać jej na ostatnią chwilę. Mebelki do pokoju dla niemowlaka i starszych dzieci są robione z płyty i drewna (te drugie są znacznie cięższe). Najlepiej wybierać te z jesionu, olchy czy buku bo charakteryzuje je trwałość i odporność na uszkodzenia.

Wybieramy łóżeczko dziecinne
Z eksperckiego punktu widzenia, najlepiej zaopatrzyć się w drewniane łóżeczko. Jest stabilne więc bez problemu można na nim ułożyć przewijak, a do specjalnych szuflad na samym dnie, włożyć zapas pieluch czy komplet pościeli. Standardowo, łóżeczko dziecięce ma wymiary 120 x 60 cm, ale w sklepach bez trudu można dostać także większe modele, stworzone z myślą o starszych dzieciach (te da się przerobić potem na tapczan). Łóżeczko powinno mieć ruchome dno, które da się zablokować na jednej z trzech wysokości: najwyżej w przypadku noworodka, w pozycji środkowej (gdy dziecko już siada) oraz najniżej dla malucha, który umie samodzielnie stać. Niektóre modele łóżeczek mają też wyciągane szczebelki, co przyda się, gdy dziecko będzie na tyle duże, by wychodzić z łóżeczka. Materacyk do łóżka musi być bezwzględnie nowy. Odradzamy kupno produktu wykonanego ze zwykłej pianki, która może i będzie się odkształcać. Do wyboru są różne: lateksowe, kokosowe, a nawet z łuski gryki. Są opisywane jako przyjazne dla skóry, bo nie nagrzewają się od temperatury ciała, a dodatkowo wewnątrz posiada skomplikowany system kanalików, który pozwala powietrzu na spokojny przepływ.

Oświetlenie
Pokój dla niemowlaka powinien być dyskretnie oświetlony, tak, żeby bezpośrednie, ostre światło nie raziło wrażliwych oczu maluszka. Dlatego warto zainwestować w małą lampkę – będzie stanowiła źródło łagodnego, rozproszonego światła i przyda się przede wszystkim w nocy, gdy niemowlę trzeba nakarmić lub przewinąć. Wystarczy, jeśli żarówka ma nie więcej niż 25 W. Dobrym rozwiązaniem będzie też zastosowanie światła punktowego w strategicznych miejscach pokoju dla niemowlaka – na przykład niedaleko miejsca do karmienia czy w okolicach przewijaka. Samo miejsce do karmienia jest również niezwykle istotne: powinno posiadać wygodny fotel z wysokim oparciem, a w miarę możliwości, podwyższenie (np mały stołeczek) do oparcia nóg. To pozwoli trzymać niemowlę nieco wyżej i zapobiegnie ulewaniu się pokarmu. Jak wynika z lektury powyższego artykułu, urządzanie pokoju dla niemowlaka nie jest trudnym zadaniem, o ile ma się sprecyzowane preferencje i zna potrzeby maleńkiego dziecka. Powodzenia!

Dowiedz się więcej na temat  urządzania pokoju niemowlaka na: http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-pokoj-dziecka/pokoj-dla-niemowlaka,pr7.htmlKomentarze są niedostępne.

-->