Kalendarz rozwoju dziecka – pierwsze 12 miesięcyPierwszy rok życia dziecka, czyli okres niemowlęcy, to czas bardzo intensywnego rozwoju i wielu rewolucyjnych psychicznych i fizycznych zmian, które można obserwować nie tylko z miesiąca na miesiąc, ale wręcz z tygodnia na tydzień. Zobaczcie, jak zmienia się noworodek w ciągu zaledwie 365 dni…

Pierwszy miesiąc – dotyk to podstawa

Maluch głównie śpi (nie odróżniając dnia od nocy) i je (na tym etapie potrafi odróżnić już cztery podstawowe smaki). Jest nieco przytłoczony ilością nowych bodźców, dlatego najbezpieczniej czuje się, gdy jest ściśle otulony kocykiem lub w beciku. Najważniejszy w tym okresie jest dla niego zmysł dotyku, bo ze światem zewnętrznym kontaktuje się głównie poprzez skórę… Słuch i wzrok nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

Drugi miesiąc – pierwszy uśmiech i pierwsze łzy

Dziecko potrafi już – położone na brzuszku – samodzielnie unieść główkę i utrzymać ja tak kilka sekund. Zaczyna także rozpoznawać twarze – przede wszystkim twarz mamy, na którą może zareagować uśmiechem, a gdy płacze, płacze prawdziwymi łzami. W tym okresie życia niemowlak potrafi także artykułować pierwsze samogłoski. Jest bardzo towarzyski i ciekawski. Uwielbia być noszony na rękach i obserwować z tej pozycji otoczenie.

Trzeci miesiąc – zabawa grzechotką

Maluch przybiera na wadze. Zaczyna poznawać swoje ciało i mieć jego świadomość – dotyka brzuszka, nóżek, często wkłada rączki do buzi. Bardzo wyraźnie reaguje na dźwięki, odwracając za każdym razem główkę w kierunku bodźca. Umie też obserwować – chętnie podąża wzrokiem za mamą, która przechodzi obok łóżeczka lub wychodzi z pokoju. Grzechotka staje się podstawą dobrej zabawy. Dziecko sięga po nią, trzyma, potrząsa i głośno się cieszy.

Czwarty miesiąc – ruszamy do akcji

Niemowlak staje się coraz bardziej ruchliwy. Sięga po zabawki, samodzielnie zmienia pozycję ciała. Śmieje się na głos, na uśmiech odpowiada uśmiechem i wypowiada już głoski wargowe. Jest ciekawy świata, na spacerze stara się wszystko dokładnie obserwować, ale to nie oglądanie, a smakowanie, czyli lizanie i ssanie jest w tym okresie najważniejszą metodą poznawczą dla dziecka. Maluch uwielbia wygłupy, śpiewanie, strojenie min i gdy tańczysz, trzymając go na rękach.

Piąty miesiąc – ulubiona zabawka i lustro

Dziecko przybiera na wadze i zyskuje na sprawności. Potrafi już siedzieć. Gaworzy. Mogą zacząć wyrzynać się pierwsze ząbki. Maluch rozpoznaje podstawowe emocje i reaguje adekwatnie do nich. Rozróżnia osoby bliskie i obce. Jest także niezwykle spostrzegawczy. Bardzo często ma już swoją jedną ulubioną zabawkę. Reaguje też na własne odbicie w lustrze, co świadczy o bardzo dużym postępie w rozwoju dziecka.

Szósty miesiąc – jestem tu i tam

Półroczniak już na tyle dobrze panuje nad swoim ciałem, że całkiem sprawnie przemieszcza się turlając, a pod koniec szóstego miesiąca już pełzając. Dziecko w tym okresie zaczyna interesować się innym jedzeniem niż tylko mleko. Jest ciekawe nowych smaków, zapachów i konsystencji. Uczy się jeść łyżeczką. Potrafi także precyzyjniej wyrażać swoje potrzeby i na przykład różnymi sposobami „prosić” o kontynuowania zabawy. Maluch powoli staje się nieufny wobec obcych.

Siódmy miesiąc – dadam ja już siadam sam

Dziecko potrafi samo usiąść. To najważniejsza rewolucja tego okresu. Dodatkowo, trzyma przedmiot w dwóch rękach i sprawnie nim manipuluje. Zdarza się, że niemowlak w tym wieku reaguje na swoje imię. Coraz więcej „mówi”, uczy się także gryźć i rzuć. Wyraźnie manifestuje swoją wolę. Umie śledzić wzrokiem upadający przedmiot, a także bawić się w szukanie schowanej przez mamę lub tatę zabawki.

Ósmy miesiąc – czas na klaskanie i wstawanie

Dziecko kontynuuje podbój świata. Pełza, siedzi, obraca się wokół własnej osi, próbuje wstawać, uczy się klaskać. Jest emocjonalnie bardzo związane z mamą i odczuwa lęk przed rozstaniem z nią. Poznaje zależności przyczynowo – skutkowe, eksperymentując z różnego rodzaju zabawami, przewidując ich przebieg, powtarzając pewne czynności. Maluch wyodrębnia już z tego, co słyszy niektóre znane sobie słowa i zapamiętuje je.

Dziewiąty miesiąc – raczkowanie i gadanie

Niemowlak w tym okresie może już całkiem sprawnie raczkować, a nawet wstawać, jeśli się czegoś trzyma. Wypowiada także coraz chętniej całe sylaby, tworząc – jeszcze niezupełnie świadomie – pierwsze słowa (jak mama). Chętnie naśladuje łatwe zabawy manualne, potrafi też chwytać małe przedmioty używając kciuka i palca wskazującego, co jest już bardzo precyzyjną umiejętnością. Dziecko okazuje uczucia, przytulając się i całując najbliższych.

Dziesiąty miesiąc – „porozmawiaj ze mną”

Pojawiają się interakcje społeczne. Dziecko bardzo dużo rozumie, choć jeszcze niewiele mówi. Bardzo lubi w tym okresie zabawy w naśladowanie, zarówno gestów i mimiki, jak i na przykład zasłyszanych dźwięków. Na pożegnanie robi pa – pa, potrafi turlać piłeczkę i samodzielnie pić z kubka – niekapka. Rozumie i wykonuje proste polecenia (weź, daj). Godzinami gaworzy, próbując w ten sposób „nawiązać rozmowę”.

Jedenasty miesiąc - JA

Dziecko sprawnie samodzielnie wstaje, przytrzymując się mebli i ma wielką ochotę, na to, by zrobić pierwszy samodzielny krok. Różnicuje swoje gaworzenie w zależności od tego, do kogo je kieruje i co chce przekazać. Potrafi samodzielnie zjeść jabłuszko pokrojone w kawałki mieszczące się w rączce. Maluch ma świadomość siebie jako niezależnej, osobnej jednostki. Pojawiają się pierwsze słowa, wyostrza się wzrok, a niemowlak staje się bardzo stanowczy.

Dwunasty miesiąc – samodzielny pierwszy krok

Pierwsze kroki, 6 zębów, kolejne słowa, wskazywanie palcem na interesujące rzeczy. Teraz wszystko idzie lawinowo, a roczniak po prostu przepada za towarzystwem rodziców! Chętnie się uczy, próbuje nowych rzeczy i doskonali myślenie przyczynowo – skutkowe. Zaczyna się właśnie trudny okres w jego życiu – najpierw rozstanie z butelką i nauka dzielenia się zabawkami, potem odstawienie smoczka, a kilka lub kilkanaście miesięcy później trening czystości i pożegnanie pampersa.

Powodzenia szkrabie!

Dowiedz się więcej na temat kalendarzu rozwoju dziecka na: http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/kalendarz-rozwoju-niemowlecia.htmlKomentarze są niedostępne.

-->