Grzybica pochwy – objawy, przyczyny, leczenieGrzybica pochwy to jedno najczęściej diagnozowanych schorzeń w gabinecie ginekologicznym. U części kobiet, pomimo zastosowanego leczenia, po pewnym czasie dolegliwości nawracają. Główną przyczyną grzybicy pochwy jest zakażenie drożdżakami Candida albicans, któremu sprzyjają między innymi stany obniżonej odporności organizmu oraz cukrzyca i okres ciąży, ale także menopauzy. Stąd wzięła się także druga nazwa – kandydoza pochwy. Najczęściej występującymi objawami są świąd oraz pieczenie zlokalizowane w okolicach intymnych. Innym, zdecydowanie bardziej swoistym symptomem, jest pojawienie się serowatych upławów. Do postawienia pewnego rozpoznania konieczne jest badanie mikroskopowe wymazu z wydzieliny pochwowej. Podstawą leczenia grzybicy pochwy i sromu jest stosowanie leków o działaniu przeciwgrzybiczym.

Przyczyny grzybicy pochwy


Zdecydowanie najczęstszą przyczyną grzybicy pochwy jest zakażenie drożdżakami, a zwłaszcza Candida albicans. Drożdżaki te w warunkach fizjologicznych występują w prawidłowej florze pochwy, ale w niewielkiej ilości i wtedy są nieszkodliwe. Do grzybicy dochodzi wtedy, gdy zaburzony zostaje skład flory pochwy i znacząco wzrasta ilość grzybów. Rozwojowi grzybicy pochwy sprzyjają między innymi:

  • · cukrzyca, niektóre nowotwory, alergie,
  • · ciąża
  • · otyłość, ale również niedożywienie,
  • · stosowane leki – przede wszystkim antybiotyki, steroidy, doustna antykoncepcja i hormonalna terapia zastępcza oraz leczenie immunosupresyjne,
  • · partner chorujący na grzybicę narządów płciowych, ale także ryzykowne kontakty płciowe,
  • · zaniedbania higieniczne, używanie bielizny zbyt obcisłej, ze sztucznych tworzyw,
  • · nadmiar cukrów w diecie,
  • · korzystanie z saun, kąpielisk miejskich, publicznych toalet.

Objawy grzybicy pochwy


Objawami zdecydowanie najczęściej zgłaszanymi przez pacjentki cierpiące z powodu grzybicy pochwy są świąd oraz uczucie pieczenia zlokalizowane w okolicach intymnych. Niekiedy dolegliwości te są tak nasilone, że chore mówią nie tyle o pieczeniu co o bólu, który czasami może promieniować w okolice podbrzusza. Objawy te nie są jednak specyficzne dla grzybicy pochwy, gdyż spotykane są również w przebiegu innych infekcji intymnych. Zdecydowanie bardziej charakterystycznym symptomem dla tej choroby jest zmiana charakteru wydzieliny z pochwy. Pojawiają się upławy o wyglądzie serowatym lub grudkowatym, dość obfite, zwykle białego koloru. Dość charakterystyczne jest również to, że w przypadku grzybicy pochwy nasilenie objawów wzrasta po stosunku płciowym oraz w czasie mikcji.

Dodatkowo, świąd okolicy pochwy może nasilać się podczas przebywania w ciepłych pomieszczeniach, leżenia w łóżku czy też w trakcie ciepłej kąpieli. Należy jednak podkreślić fakt, że u części kobiet grzybica pochwy może mieć przebieg skąpoobjawowy lub całkowicie bezobjawowy.

Powikłania grzybicy pochwy


W przebiegu grzybicy pochwy, zwłaszcza tej nieleczonej lub leczonej niewłaściwie (na przykład zbyt krótki czas prowadzenia terapii, niestosowanie się do wszystkich zaleceń lekarskich), może dojść do wystąpienia różnego rodzaju powikłań zdrowotnych. Zdecydowanie najczęściej spotykanym powikłaniem jest nawrót choroby – po pewnym czasie od ustąpienia dolegliwości dochodzi do ponownego ich pojawienia się, często w większym niż pierwotnie nasileniu. Innym powikłaniem tego schorzenia mogą być nadżerki w obrębie pochwy, ale także szyjki macicy, które mogą stanowić punkt wyjścia zakażenia uogólnionego, ale także stać się podłożem do rozwoju zmian o charakterze nowotworowym.

Kolejnym powikłaniem grzybicy pochwy, dotyczącym zwłaszcza przypadków, w których grzybica jest bardzo nasilona, jest szerzenie się zakażenia poza pochwę – choroba może objąć swoim zasięgiem także szyjkę macicy, a czasami również przydatki. Niezwykle poważnym powikłaniem, które pojawia się zwykle wtedy, gdy grzybica pochwy trwa długo lub nawraca często, jest ograniczenie płodności, do bezpłodności włącznie. Grzybica pochwy rozwijająca się u kobiety w ciąży może skutkować poronieniem.

Rozpoznanie grzybicy pochwy


Diagnozę grzybicy pochwy może postawić wyłącznie lekarz, natomiast pacjentka na podstawie objawów może podejrzewać jej występowanie. W badaniu lekarz stwierdzić może obecność charakterystycznych serowatych upławów, jak również zmiany dotyczące błony śluzowej, takie jak jej zaczerwienienie i występowanie na jej powierzchni różnie obfitego nalotu koloru białego. Jednak do postawienia pewnego rozpoznania same objawy relacjonowane przez pacjentkę oraz wynik badania fizykalnego nie są wystarczające. Konieczne jest przeprowadzenie badania rozmazu wydzieliny z pochwy pod mikroskopem, w celu uwidocznienia komórek grzybów.

Bardzo ważne jest to, że samo przypadkowe stwierdzenie obecności komórek grzybów w wydzielinie z pochwy bez towarzyszących objawów nie stanowi wskazania do leczenia. W różnicowaniu grzybicy pochwy z innymi infekcjami intymnymi kluczowe znaczenie ma stwierdzenie obecności grzybów, ale nie bez znaczenia jest również obecność serowatych, bezwonnych upławów, a także braku zmian wartości pH wydzieliny pochwowej. W zakażeniu grzybiczym pH wydzieliny mieści się w zakresie wartości prawidłowych, czyli około 4,5.

Leczenie grzybicy pochwy


W każdym przypadku, gdy zauważymy występowanie u siebie objawów mogących świadczyć o grzybicy pochwy, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, aby to podejrzenie potwierdzić lub wykluczyć i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie, w którym stosuje się leki przeciwgrzybiczne, najczęściej w formie preparatów dopochwowych (tabletki dopochwowe, globulki), ale również żeli i kremów, a zdecydowanie rzadziej preparatów doustnych.

Lek przeciwgrzybiczy powinien być dobrany na podstawie wyniku posiewu, tak aby był skuteczny na ten rodzaj grzyba, który jest przyczyną zakażenia. Pełna kuracja trwa 7 do 14 dni, co zależy zarówno od zaawansowania choroby, jak i od rodzaju zastosowanego leku. Zwykle konieczne jest stosowanie leczenia nie tylko u chorej kobiety, ale także u jej partnera, gdyż choroba ta może przenosić się drogą płciową. Podczas terapii zakazane jest współżycie płciowe. W okresie leczenia niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej. Można stosować dodatkowo probiotyki, co pozwoli na przywrócenie równowagi w obrębie flory bakteryjnej pochwy.

Zadbaj o swoje zdrowie. Dowiedz się więcej na temat grzybicy na: http://wylecz.to/pl/choroby/ginekologia/grzybica-pochwy.htmlKomentarze są niedostępne.

-->