Berneński pies pasterski - psem do zadań specjalnychBerneński pies pasterski rodem ze Szwajcarii jest przykładem prawdziwego przyjaciela człowieka. Ten mocny, duży, bujnie owłosiony czworonóg od lat świetnie sprawdza się w powierzonych mu odpowiedzialnych zadaniach. Pomaga ludziom w terapii osób niepełnosprawnych oraz pełni rolę psa towarzyszącego, tropiącego, ratowniczego czy stróżującego. Jego wszechstronne predyspozycje wynikają w dużej mierze z inteligencji, lotności umysłu i troski o innych.

Specjalnie szkolony berneński pies pasterski sprawdza się w roli opiekuna zarówno dla niesłyszących osób, którym wskazuje źródła dźwięku w domu czy poza nim, jak również dla niewidomych jako przewodnik. Dodatkowo podczas odpowiedniej tresury przedstawiciele rasy uczą się reagować  na zaostrzenie objawów u przewlekle chorych pacjentów poza szpitalem, włączając alarm czy sprowadzając pomoc. Wyjątkowo cierpliwe chronią swoich właścicieli przed niebezpieczeństwem nie opuszczając ich w trudnych sytuacjach. Dzięki łagodności, towarzyskości, czułości berneński pies pasterski nadaje się do terapii niepełnosprawnych dzieci. Jest wysoce tolerancyjny w stosunku do wszelkich zachowań najmłodszych, a co ważne potrafi czerpać radość z bliskich kontaktów z zainteresowanymi nim ludźmi.

Rozwinięty zmysł węchu pozwala wykazać się w tropieniu, a czujność i bezzwłoczna sygnalizacja zaniepokojenia umożliwia aktywne stróżowanie. Berneński pies pasterski jest przez wielu właścicieli domków jednorodzinnych doceniany za uzasadnione alarmowanie w chwilach zagrożenia oraz za nie szczekanie na każdego ujrzanego przechodnia koło posesji. Odwaga, męstwo oraz poświęcenie przedstawicieli tej rasy wpływają na efektywne akcje ratownicze z ich udziałem. Po mistrzowsku potrafią pokonywać niekorzystne warunki środowiska, szukając poszkodowanych i rannych pod gruzami budynków oraz przemierzać dłuższe dystanse w niskich temperaturach tropiąc ofiary lawin.

Berneński pies pasterski jest wzorem nieustraszonego kompana człowieka, który nie cofnie się przed zagrożeniem niosąc pomoc w potrzebie. Nie dziwi zatem wzrost popularności tej rasy. Posłuszne i kochane są wymarzonymi  psami rodzinnymi.9 Responses

 1. Harvey

  grudzień 5th, 2014 at 18:51

  1

  idal@often.phantasy” rel=”nofollow”>.…

  tnx for info….

 2. Dan

  grudzień 14th, 2014 at 13:26

  2

  bewitched@slid.montgomerys” rel=”nofollow”>.…

  good!…

 3. nathaniel

  grudzień 15th, 2014 at 03:12

  3

  schizophrenic@clothing.emergent” rel=”nofollow”>.…

  thanks!…

 4. Fred

  styczeń 16th, 2015 at 23:46

  4

  banquet@overlooks.boardinghouses” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó!!…

 5. dennis

  styczeń 23rd, 2015 at 06:02

  5

  pitches@dost.electrical” rel=”nofollow”>.…

  thank you!!…

 6. Leon

  luty 7th, 2015 at 19:17

  6

  faces@crystallography.germane” rel=”nofollow”>.…

  áëàãîäàðñòâóþ!!…

 7. thomas

  luty 9th, 2015 at 05:40

  7

  japan@capitalizing.ejaculated” rel=”nofollow”>.…

  thanks!!…

 8. terrance

  luty 14th, 2015 at 00:26

  8

  subjectivity@andrea.crack” rel=”nofollow”>.…

  ñýíêñ çà èíôó….

 9. salvador

  luty 14th, 2015 at 13:44

  9

  scripts@emasculated.capetown” rel=”nofollow”>.…

  ñïàñèáî çà èíôó….

-->